"Scoala Europeana" 2012

Festivitatea de decernare a Certificatelor "Scoala Europeana" 2012.

Ceremonia de decernare a certificatului de "Școală Europeană 2012" s-a desfășurat în data de 7 iunie 2012 la Palatul Parlamentului. Titlul a fost înmânat de către ministrul educației, domnul Liviu Pop, reprezentanților școlilor desemnate câștigătoare în această competiție

Fiecare dintre cele 61 de școli premiate a fost reprezentată de director, coordonatorul de proiecte europene și un elev, iar la nivel județean, de către inspectorul școlar general și inspectorul pentru cooperare europeană.
În cursă s-au înscris 110 unități din învățământul preuniversitar din 37 de județe și din capitală, 61 dintre acestea fiind premiate. Pe lista acestora figurează și Grupul Școlar Industrial Transporturi Căi Ferate Arad, care ocupă poziția a 12-a în ierarhia națională

În cadrul acestui mare eveniment, Ministrul Liviu Marian Pop a felicitat atât organizatorii, cât și laureații pentru efortul depus, declarând: „Școala European㔠este un proiect amplu, un proiect în care toți cei implicați au devenit cu adevărat ambasadori ai țării și au reușit să împrumute din școlile europene practici pe care să le aplice cu succes în unitățile de învățământ din România.

Rezultate finale SCOALA EUROPEANA 2012